Reklama

Reklama

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

  • Česko Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje (více)
Trailer 1

Princezna Leia prchá ve své kosmické lodi před pronásledovateli ze strany Impéria. Na palubě lodi se totiž nacházejí tajné plány nové děsivé zbraně, Hvězdy smrti, kterou Impérium právě postavilo. Loď princezny Leii dohoní loď rytíře Temné síly a jednoho z nejbližších spolupracovníků císaře Impéria, Darth Vadera. Po krátkém boji je posádka lodi princezny přemožena a sama princezna je zajata. Darth Vader nařizuje prohledat loď a ukradené plány najít. Ty se už však na lodi nenacházejí. Princezna je ukryla do malého androida R2-D2 a toho poslala společně s androidem C-3PO v záchranném modulu na blízkou planetu Tatooine. Oba androidi jsou však vzápětí na planetě zajati domorodými obyvateli, Jawy. Ti oba obratem prodají Lukovi Skywalkerovi, mladíkovi, který vyrůstá v rodině svého strýce, farmáře. Luke brzy zjistí, že R2-D2 má v sobě nahraný vzkaz od jakési Leii, která žádá jakéhosi Obi-Wana o pomoc. R2-D2 se však v noci ztratí, a tak se druhý den ráno Luke společně s C-3PO vypraví androida hledat. Cestou je přepaden Písečnými lidmi a místní poustevník Ben mu zachrání život, když Písečné lidi od Bena odežene. Luke s úžasem zjišťuje, že Ben je ve skutečnosti onen hledaný Obi-Wan. Obi-Wan se Lukeovi přizná, že je rytířem Jedi, a předává mu světelný meč. Také Luka žádá o to, aby s ním vyrazil princezně Leie na pomoc. Luke to zprvu odmítá. V té době však na Tatooine přistane výsadek vojáků Impéria, kteří při hledání uprchlých androidů povraždí několik místních Jawů a také Lukova strýce a tetu. Luke se chce pomstít a přidává se k Obi-Wanovi. Společně vyrazí do blízkého města a hledají zde pilota, který by je odvezl na planetu Alderaan. Po kratším hledání narazí na pašeráka Hana Sola. Ten jim slibuje odvoz ve své lodi Millennium Falcon. Sám Solo je rád, že se dostane z planety, protože má problém s dluhem, který nezaplatil místnímu gangsterovi, Jabba Huttovi. A tak i on je rád, když urychleně odletí s Lukem, Obi-Wanem a svým chlupatým pilotem Chewbaccou z planety. To už však jejich loď pronásledují stíhačky Impéria... (TV Prima)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (1 269)

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Nepřekonaná (a nepřekonatelná) klasika sci-fi filmů. O čem to je asi nemá cenu psát (kdo to neviděl, stejně ho nepochopí), zlomovým se stal tenhle film spíši díky kouzlu prostředí, ve kterém se odehrává, atmosféře, propracovanosti celého světa a vesmíru, hudbě, sympatickým (i když ne vždy také dobře hrajícím - např. Mark Hamill) hercům a vůbec celému pojetí a zpracování. ()

Melies 

všechny recenze uživatele

10 / 10 Jedného krásneho, slnečného dňa, asi tak pred desiatimi rokmi, sa vraciam zo školy, kde som zas dostal nakladačku od triedneho dementa (ale držal som sa statočne). Doma promptne hádžem tašku do šatníku medzi ostatné zbytočnosti, sadám si pred telku a do videa hádžem svoj obľúbený dokument o levoch, žralokoch a iných potvorách, ktoré by som chcel mať po ruke nabudúce, keď si na mňa začne opäť niekto vyskakovať. Ale čo to? Na obrazovke roluje voľajaký modrý text oznamujúci mi, že kedysi dávno v preďalekej galaxií sa stalo niečo veľmi nepekné. "Hej, koho to zaujíma?! To si foter nevie nájsť iný pásku na svoje blbé filmy?" ... (približné po dvoch hodinách sledovania) ... "To bola bomba!!! Teš sa dement, tas svoj meč!" Očarujúci film a kúzelný výlet do sveta, ktorý je od nás bohužiaľ až príliš, príliš ďaleko... (časť druhá) ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Jedna z najnadčasovejších scifární, ktorá svojou technikou a trikmi vyrážala dych a ešte stále drží krok so súčasnými filmami. Normálne sa hanbím, že som sériu prvýkrát zhliadol až teraz. Vždy som mal proti tejto ságe nejaké predsudky a teraz ani neviem prečo. Výborný príbeh, spracovanie a hlavne milí dvaja roboti a ich rečičky. Vytkol by som snáď len nudné bojové scény s mečmi, zdĺhavé kecy Obi-Wana po jeho smrti a trošku oťapených hercov. 80%. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Příjemné dobrodružství, které se v dalších dílech postupně vymklo až do silně velkolepých rozměrů. Lucas sice v první polovině sází víc na humor a detaily než na vyprávěcí tempo, ale i tak na jeho hru není úplně těžké přistoupit. Hlavní část mého obdivu má ale za to, že si v roce 1977 vybojoval právo natočit právě tohle. Vesmírnou pohádku s moudrým starcem, naivním klukem, rošťáckým pašerákem, krásnou princeznou, ukecaným androidem, pípající plechovkou a hlavně s nejlepším záporákem ve vesmíru. Nejskromnější díl série je po letech přece jen dílem nejslabším, ale i přes nepřehlédnutelné vady má v sobě pořád onu obří dávku nostalgie. 70% ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Nestárnoucí pohádka s pozvolnějším rozjezdem (chápu, že Lucas raději režíruje roboty než lidi, ale věnovat jim první čtvrthodinu bylo poněkud neuvážené), která však s nástupem Forda rychle nabere patřičné obrátky a až do finále se nezastaví. Oproti prvním dvěma epizodám mě Nová naděje i po letech baví, neboť má kromě prezentace triků také co vyprávět. 85% Zajímavé komentáře: Melies, Mr.Apache, Rex Mundi, Mgb21, genetique, PALINO, 01001, Indy ()

Galerie (279)

Zajímavosti (602)

  • C-3PO ve filmu pronese svou obavu, že on a R2-D2 by mohli skončit v „Kesselských dolech na koření“. Později se různé druhy „koření“ staly součástí univerza Star Wars jako návykové látky a komodita obchodovaná na černém trhu. Termín „koření“ je použit jako odkaz na univerzum Duny (Koření Melanž, anglicky Spice Melange), která Star Wars výrazně inspirovala. Civilizace ve Star Wars nicméně na koření nestojí a uživatelům slouží pouze jako drogy (byť některé druhy mohou sloužit jako doslovné koření do jídla). Řadí se mezi ně například Glitterstim, Ryll nebo koření Sansanna. (vojtaruzek)
  • Ve všech Star Wars filmech se několikrát opakuje hláška: "I have a bad feeling about this". (Doom351)
  • V roce 2019 se na YouTube objevila „vylepšená“ scéna z filmu, kdy Darth Vader (David Prowse) a Obi-Wan (Alec Guinness) proti sobě bojují. Video se jmenuje „Star Wars SC 38 Reimagined“. (tyzmrde)

Související novinky

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Legendární americký režisér, scenárista a producent George Lucas letos bude jedním z recipientů čestné Zlaté palmy Filmového festivalu v Cannes. Stane se tak 25. května během zakončovacího… (více)

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Nedají si říct a nedají. Jamese Camerona můžeme označit za nejúspěšnějšího filmového režiséra všech dob, minimálně co se týče tržeb. V pětici nejvýdělečnějších snímků historie má totiž hned trojici… (více)

Reklama

Reklama